
Zdroje, energie a technológie
Celá história prežitia ľudstva je založená na prispôsobovaní sa životnému prostrediu a jeho formovaní. Už desiatky tisíc rokov to robíme prostredníctvom technológie, za účelom získavania a ochrany zdrojov a energie. Kým po planéte chodí homo sapiens, nikdy to nebude inak. Pitná voda, potrava a zdroje energie sú nevyhnutnými predpokladmi prežitia civilizácie. Naše technologické možnosti rozhodujú o dostupnosti a efektívnosti zdrojov. Aj keď technológie sú našou najväčšou výhodou, slepý technologický optimizmus je naším najväčším nepriateľom, zakrývajúcim pred človekom podstatu našej závislosti na energii a hmote, t.j. na našej planéte.
Záložný zdroj energie
Výpadky energetickej siete z rôznych dôvodov, ako napríklad v dôsledku poveternostných podmienok, či preťaženie siete sledujeme každým rokom vo väčšej frekvencii, s dlhšou dobou trvania a so širším geografickým dopadom. Zatiaľ sme zvyknutí, že záložné zdroje majú bezpečnostné a zdravotnícke zariadenia, a preto je zrejmé, že dostupnosť záložných zdrojov je otázkou individuálnej, komunitnej a národnej bezpečnosti.

Energeticky úsporné riešenia
Energicky úsporné zariadenia a budovy nešetria iba náklady a životné prostredie počas bežnej prevádzky, ale v prvom rade sú bezpečnejšie pri výpadku energie, keďže menšiu potrebu je ľahšie nahradiť záložným zdrojom. Dodržujme zlaté pravidlo nakladania s energiami: 1. Najskôr navrhujem tak, aby sme energiu nepotrebovali. 2. Hľadáme energiu v okolí, ktorú by stačilo len presúvať. 3. Až nakoniec riešime ako energiu efektívne transformovať z jednej formy na inú (energiu nemožno vyrobiť).

Zásoby a skladovanie potravín
Domy a byty dnes z logických ekonomických dôvodov veľmi často nemajú priestory na dlhodobé skladovanie potravín. A ak ich aj majú, zväčša v nich skladujeme "haraburdy", ktoré takmer nepoužívame. Bolo by rozumné sa pripraviť na situáciu, že supermarket nebude mať k dispozícii "všetko a stále", že naše potreby nebudú plnené s doručením do 24 hodín. Nie je až tak náročné mať doma zásobu najnutnejších potravín na dva, tri mesiace.

Lokálny, nezávislý a spoľahlivý zdroj potravín
Sieť lokálnych malých farmárov, čo najviac nezávislých od monopolov a globálnych obchodných reťazcov je najbezpečnejšia forma zabezpečenia potravinovej bezpečnosti. Bohužiaľ, v celonárodnej mierke to nemožno vyriešiť bez razantného zásahu do voľného trhu. Ale každá cesta začína prvým krokom, preto si nájdime zopár miestnych farmárov a výrobcov potravín, aby títo mohli rásť pre našu potravinovú bezpečnosť.

Myslím globálne a preto kupujem lokálne
Globálny trh s potravinami predstavuje nielen neetickú ekologickú záťaž, ale centralizácia výroby a logistiky je hrozbou vzhľadom na možnú zraniteľnosť. V čase pokoja a mieru je ekologické a zdravé pre človeka a lokálnu ekonomiku podporovať miestnych farmárov a lokálnych výrobcov. V čase krízy je vyslovene životu nebezpečné byť závislý na dovoze potravín z druhého konca Európy, či nebodaj z iného kontinentu.

Energeticky nezávislá doprava
Nie je pravdou, že elektromobil je ekologická spása mobility, keďže jeho batéria predstavuje enormnú ekologickú záťaž. Avšak v kombinácii s fotovoltickými panelmi, úsporným jazdením a ľahkou nohou na plynovom pedáli je elektromobil zárukou značne "zelenšieho" jazdenia, ako aj asi jedinou možnou formou individuálne automobilovej dopravy s možným vlastným nezávislým zdrojom energie.

Voda - najvzácnejšia komodita
S poklesom hladín v studniach v posledných rokoch už zrejme netreba nikomu vysvetľovať akou vzácnou a nenahraditeľnou komoditou je voda. Zatiaľ ju máme v množstve a kvalite, ktorú nám môže závidieť väčšia časť sveta. Vodozádržné opatrenia a ochrana vodných zdrojov musia byť postavené na úroveň otázky národnej bezpečnosti.

Technologický optimizmus
Človek dokázal vymyslieť neuveriteľné a úžasné veci, a ešte neuveriteľnejšie objavy a vynálezy nás určite čakajú. Napriek tomu, že chceme veriť, že tieto pomôžu ľudstvu poradiť si s klimatickými zmenami, bolo by veľkou chybou spoliehať sa výlučne na technológie a vedcov. Je načase pochopiť, že technológia je nástroj riešenia, ale nie riešenie samotné. Musíme si uvedomiť, že v konečnom dôsledku sme závislí na planéte a nie na technológii.
