
HROZBY
To že klimatické zmeny s prichádzajúcimi dramatickými výkyvmi počasia, aké ľudstvo ešte nezažilo nie je hypotéza, či "greenwashing". Je čas pripustiť, že je to už skutočnosť a vedecký fakt. Dôsledkom zmien, budeme vystavený nový životným, individuálnym aj spoločenským situáciám na ktoré treba urýchlene pripraviť naše domovy, mestá a spoločnosť. Preto je nutné diskutovať o možnom rozsahu zmien a situácií, ktoré nás čakajú. Iba prechod na "zelené" technológie nás od nich nezachráni. Je nutné masívne pochopenie "skutkového stavu" a zásadná sebareflexia spoločnosti. Našim najväčším nepriateľom v zápase s časom je naša vlastná blažená nevedomosť, náboženstvo pohodlnosti a zmrzačená predstavivosť. Nevidíme, alebo nechceme vidieť, že história aj súčasnosť je plná príkladov, kedy sa nepredstaviteľné stalo skutočnosťou. Zamyslime sa, čo všetko sa za posledné roky udialo, čo by sme si nevedeli pred 10 rokmi predstaviť, a predsa sa stalo.
Sucho

Nie len rovník, tropické a subtropické pásma ostanú bez pitnej vody, ale aj v Európe sa budú striedať častejšie obdobia dažďov a sucha. Vodozádržné opatrenia na úrovni krajiny, sídla a domova sú alfou a omegou nutných opatrení. Bez vody nie je život, a preto je kľúčové zachytávať vodu, kde je potrebná a nie ju kanalizáciou a následne riekami posielať do mora.
Povodne a záplavy

Rozsiahle povodne a záplavy sú čoraz väčšou hrozbou nie len v rozsahu prímorských miest ohrozených úplným zaplavením. Sú aj čoraz častejšou životnou skúsenosťou vo vnútrozemí. Napriek obrovským materiálnym škodám a ľudským tragédiám si ľudia neuvedomujú ich skutočný rozsah a záplavové oblasti stále vnímame ako akúsi neopodstatnenú komplikáciu v územných plánoch.
Výpadky energie

Situácie kedy tisíce ľudí zostávajú v technologicky vyspelej Európe bez energií sa opakujú stále častejšie. Čoraz častejšie sa dostávame do situácie tesne pred masívnym Európskym blackoutom. A to sú "len lokálne" dôvody výpadkov spôsobené technickými problémami alebo počasím. A čo hrozba apokalyptických rozmerov, globálneho výpadku zdrojov energie. Je nad slnko jasnejšie, že naša národná či Európska energetická bezpečnosť je len politická ilúzia.
Sociálne nepokoje

Nožnice sociálnych rozdielov sa otvárajú stále rýchlejšie, stále menšie % ľudí vlastní stále väčší podiel globálneho bohatstva. Zatiaľ čo bežní ľudia zápasia s infláciou "spôsobenou pandémiou", vojnou a energetickou krízou majetok desiatich najbohatších ľudí na svete sa počas pandémie zdvojnásobil. Vlastné bývanie sa stáva nedostupné, energetická chudoba je realita, a kým väčšina rieši ako prežiť od výplaty do výplaty, istá časť menšiny sa chvastá bohatstvom (veľa krát nakradnutým) na instagrame. Skorumpovaný a populistický politici využívajú sociálny hnev ako jediný nástroj politickej snahy na dosahovanie svojich politických a korupčných záujmov. Je až tak nepredstaviteľné, že sa tento nevyvážený systém rozpadne zvnútra?
Zdravotné problémy

To že prudké zmeny počasia spôsobujú zdravotné problémy je zrejmé. Ale naše zdravie budú ohrozovať aj vírusy, výpadky energetických zdrojov a logistické problémy. Vyskytla sa nová psychická diagnóza zvaná klimatická úzkosť a vraj 70% Slovákov si uvedomuje vážnosť klimatických zmien. Energetická chudoba vedie k životu v nedostatočne vykúrenom byte. Klimatické zmeny ovplyvňujú naše zdravie viac ako sa na prvý pohľad zdá.
Koniec morálneho zákona v nás

Žijeme v post-faktuálnej dobe v ktorej propagandy sú prezentované ako "overené" informácie. Keďže za správy zväčša už neplatíme a sociálne siete sú tiež "zadarmo", už nie sme klient oprávnený dožadovať sa kvality služby a objektívnosti informácií. Sme tovar s ktorým médiá a siete obchodujú. Všetky hodnoty sa zrelativizovali, pravda, slušnosť a morálne zásady strácajú hodnotu. Zákony sa zneužívajú tak monštruóznym spôsobom, že zločinci, ktorí nevedia vysvetliť ani stotinu svojho majetku veria, že im nič nehrozí a cítia sa byť nad zákonom. Každá kríza, konfliktná situácia, traumatický nedostatok, či dokonca vojna je veľkým testom morálky dobrých ľudí. Čo potom robia krízové situácie zo zlých ľudí? Akú šancu odolať náročnejším životným skúškam má spoločnosť, ktorá ani v čase pokoja, hojnosti a mieru si nedokáže vážiť zákony, spravodlivosť, hodnoty tolerancie, ľudskosti a vzájomne sa rešpektovať. Čakajú nás náročné morálne skúšky, a je čas sa vážne zamyslieť či sme na tieto pripravení.
Požiare

Dlhodobé obdobie sucha vedie pri zvyšovaní teploty k masívnym požiarom apokalyptických rozmerov, ktoré už nespôsobujú len škody a tragédie v lokálnych pomeroch, ale predstavujú prírastok CO2 a úbytok producentov O2 globálnych rozmerov. Tieto požiare sa evidentne opakujú so zvyšujúcou sa pravidelnosťou.
Zlyhanie zásobovania

Obchody plné potravín berieme ako samozrejmosť, či nebodaj naše právo. Ale túto samozrejmosť ohrozujú nielen možné hrozby veľkých rozmerov ako globálne pandémie, vojny, či globálne zlyhanie distribúcie a trhu, ale aj relatívne malé lokálne podnety ako sú štrajky dopravcov a farmárov, či lokálne sociálne nepokoje, a občasné prerušenia dodávok energie. V kontexte Brexitu, covid pandémie, vojny na Ukrajine, masívnej inflácie, či len "nedostatku čipov", je táto hrozba až naozaj až taká nepredstaviteľná?
Tornáda

Čoraz častejšie silné nárazové vetry sú spôsobené čoraz väčšími a rýchlejšími zmenami počasia. Nedávne tragické zábery z južnej Moravy nám ukázali, že ani náš región nie je bezpečný z hľadiska vyčíňania vetrov. Skúsenosť z Moravy nám zároveň ukázala, že naše murované obydlia nie sú odolné voči tornádam, ktorých následky sme doteraz videli len v správach zo sveta.
Kultúrne a náboženské konflikty

V dnešnej sociálne, ideologicky a nábožensky vypätej dobe sú schopní sa voči sebe agresívne postaviť ľudia rovnakého kultúrneho zázemia, identických morálnych hodnôt a spoločenských zásad. Dnes dokáže byť predmetom veľmi intenzívnej hádky čo i len politický názor, alebo plot medzi pozemkami a to aj medzi ľuďmi, ktorí inak spoločne zdieľajú rešpekt k demokracii, ľudským právam, či právam menšín. Ako vyzerajú a budú vyzerať konflikty spôsobené zásadnými kultúrnymi rozdielmi, ako je úcta k životu, rešpekt k inakosti, právam žien či menšín? Bohužiaľ , za kratší koniec logicky ťahá tá spoločnosť, ktorá z rešpektu k demokracii, tolerancii, právam iných, toleruje potláčanie vlastných práv a hodnôt.
Korupcia a zlyhanie štátu

Je prirodzené, že v krízových situáciách musia byť vo vedení statoční, silní a odvážni jedinci, ktorí chránia väčšie dobro na úkor osobných záujmov. Skorumpovaní politici, aj ideologický fanatici pracujúci pre cudzie záujmy sú najväčšou hrozbou pre adaptáciu na klimatické zmeny. Keď si občan má vyberať medzi menším a väčším zlom sa nemožno účinne postaviť klimatickej kríze. V politike extrémov sme odsúdení na neustály konflikt. Prípravy na klimatické zmeny vyžadujú súdržnosť, spoluprácu a budú veľmi finančne nákladné. Preto musí byť každé euro investované rozumne a ani cent nesmie byť ukradnutý.
Extrémne horúčavy

Letné horúčavy posledných rokov sú našou lokálnou doterajšou skúsenosťou s globálnym otepľovaním. Kým pred 20 rokmi nastúpila téma energeticky úsporného vykurovania, dnes už potrebujeme viac energie na chladenie domov. Budeme čeliť stále väčším horúčavám, keďže podľa klimatológov budú v roku 2030 v Bratislave klimatické podmienky ako boli v Istanbule v 2015.
Nedostatok pitnej vody

Žijeme v krajine s bohatými zásobami pitnej vody a množstvom minerálnych prameňov a napriek tomu badať v našich studniach pokles hladiny. Pramene a studne, ktoré sme považovali za samozrejmé vysychajú. V južných krajinách je situácia omnoho tragickejšia a stovky milióny ľudí umierajú na nedostatok pitnej vody. Voda je ropa nasledujúcich rokov. Budeme jej mať dostatok, a bude jej dosť pre všetkých?
Pandémie

Či niekto na COVID 19 verí, alebo nie, tak vďaka otepľovaniu, masívnemu cestovaniu a masovej migrácii pandémie budú súčasťou našich životov. A podľa viacerých odborníkov je COVID 19 iba taký ľahký prípravný zápas. Či prídu aj mutácie a iné vírusy, ktoré budú zabíjať po desiatkach až stovkách miliónov nevieme. Ale vieme, že je treba sa pripraviť, tak aby sa neopakoval chaos, nepripravenosť a "pokus-omyl" riešenia z rokov 2020-2021.
Masívna migrácia

Podľa odhadov vedcov miliardy ľudí budú v blízkej budúcnosti existenčne ohrozené klimatickými zmenami, a z toho asi 800 miliónov sa čoskoro vydá na pochod k menej postihnutým oblastiam, teda k severu. Naozaj je Európa pripravená na túto situáciu? A to nielen z hľadiska ekonomického, organizačného a technického, ale aj z hľadiska pochopenia a nastavenia "férových" pravidiel rešpektujúcich prirodzenú potrebu ľudí zachrániť sa útekom z neobývateľného prostredia. a zároveň prirodzenú potrebu ľudí chrániť vlastné zdroje pre potreby prežitia svojej rodiny.
Ozbrojený konflikt

DNES UŽ BEZ KOMENTÁRA.
Pôvodný text, ktorý tu bol uvedený pred vojnou na Ukrajine:
"Zásoby zdrojov sa míňajú. Mení sa globálne rozloženie ekonomických a vojenských síl. Agresivita propagánd súperiacich strán rastie a zasieva nenávisť a konflikt do spoločností všetkých krajín. Vojny sa presúvajú aj do dátového priestoru, kde spôsobujú dramatické škody oveľa rýchlejšie a prakticky bez strát pre útočiacu stranu. Denne sme vo verejnom priestore vystavený extrémizmu pravicovému, ľavicovému, náboženskému, progresívnemu, a množstvu iných. K tomu všetkému klimatická kríza vyženie na sever zo svojich domovov stovky miliónov ľudí, ktorí budú bojovať o prístup k zdrojom, potrave a pitnej vode. Naozaj je nejaká forma vojenského konfliktu až tak nepredstaviteľná?"